10 yıldır depo penisilin kullanıyorum, romatolog niçin ilacımı yazmadı?

İltihaplı romatizma derken burada kullanılan iltihap kavramı enfeksiyona bağlı yani mikrobik bir iltihap değildir. Romatizmal hastalıklarda meydana gelen iltihap bazen bunu enfeksiyonlar başlatsa da direkt mikrobik etkenlerin olmadığı genellikle vücudun aşırı tepki vermesine bağlı meydana gelen iltihaptır. Dolayısıyla romatoid artrit, ankilozan spondilit, lupus gibi pek çok romatizmal hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Depo penisilin tedavisi akut romatizmal ateş tanısı alan hastalarda özellikle kalp tutulumu var ise lüksleri önlemek için ve özellikle kalbin korunmasını sağlamak için yapılır. Çünkü akut romatizmal ateşte beta mikrobunun yaptığı bazı enfeksiyonu hastalıktan sorumludur. Akut romatizmal ateş ve buna bağlı kalp tutulumu olmayan hastalarda veya romatoid artrit gibi iltihaplı romatizması olan hastalarda veya iltihaplı romatizma hastalığı olmayıp kas iskelet sistemi ağrısı olan hastalarda aylık penisilin tedavisinin ve antibiyotik kullanmanın tıbbi açıdan yeri yoktur ve gereksizdir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım