Ailevi Akdeniz ateşi (FMF) belirtileri nelerdir?

FMF çoğunlukla çocukluk döneminde başlar. Ancak nadirde olsa ilk başlangıcını 40’ lı yaşlarda da yapabilir. Hastalığın en belirgin özellikleri ataklar halinde seyretmesidir. Hastalık çoğunlukla 1 ila 3 gün arasında süren ataklar ile seyreder ve ataklar arasındaki dönemde hastaların herhangi bir problemi yoktur. En sık gözlenen atak bulgusu karın zarının iltihabına bağlı gelişen şiddetli karın ağrısıdır. Bu o kadar şiddetlidir ki çoğu zaman apandisitten ayırt edilemez.

Diğer sık görülen bir bulgu akciğer zarının iltihabına bağlı gelişen daha çok nefes alma ile ortaya çıkan göğüs yan taraflarında görülen batıcı tarzındaki ağrılardır. Hastalık eklemleri de tutabilir ki bu özellikle ayak bileği ve diz eklemlerinde ağrı ya da şişlik nedeni olabilir. Hastalığın diğer önemli bir özelliği de çoğunlukla ayak üzerinden gördüğümüz selülite benzeyen ağrılı kızarıklıktır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü