Ailevi Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı ayak bileklerinde şişlik yapar mı?

Evet yapar.
FMF’in önemli bulgularından biridir aslında. Hastalığın başlangıç bulgusu olabilmekle birlikte tekrarlayan ataklar şeklinde de karşımıza çıkabilir. Özellikle ayak bileğinde şişlik görülebilir.
Şişliğin nedeni eklemde artrit diye isimlendirdiğimiz romatizmal tutulumdur.
Ayak bileği artriti, özellikle çocukluk çağlarında erişkinlere göre daha sık görülür, genellikle gezicidir, aynı eklemde uzun süre kalmaz ve genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düzelme eğilimindedir. Bazen uzayıp bir ayı geçen sürelere de ulaşabilir.

Ancak hem yürümeyi engelleyeceğinden hem de iş gücü kaybına neden olacağından hastayı mutlaka hekime getiren bir bulgu olma özelliğindedir.
Bazen ayak bileği üzerinde kızarıklık da görülebilir. Kızarıklık olması yine bu hastalığa özgü bir bulgu olan ‘erizipel benzeri eritem’ dir. Diğer bir tarifi ‘kırmızı artrit’ tir ve bu durumda benzer tabloya neden olan gut artritinden ve septik artritten ayırt etmek gereklidir.

Son bir nokta ise, tanısı belli olmayan hastalara, ayak bileğinde şişlik olduğunda yanlış tanılar konulmasıdır. En çok konulan yanlış tanı ise akut romatizmal ateş olup hastalara yıllarca gereksiz depo penisilin uygulamasıdır. Bu yanlış tanıları engellemek adına, tekrarlayan, bir hafta içinde kendiliğinden düzelen ayak bileği artritinde hem hastalarımız hem de hekimlerimizin FMF olasılığını akıllarına getirmelerini diliyorum.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım