Ailevi Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı nedir?

FMF ya da Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığın adının hastalık hakkında fikir verdiği bir hastalıktır. Hastalığın adı içerisinde geçen ailesel hastalığın kalıtsal bir hastalık olduğunu Akdeniz hastalığın akdeniz ülkelerinde daha sık olarak görüldüğünü ateşte hastalığın önde gelen bulgusunun ateş olduğunu ifade etmektedir.

Hastalık bunun haricinde karın ve akciğer zarında ve de eklemlerde iltihaplanmayla seyredebilir. Hastalık tedavisi olan bir hastalıkla olmakla beraber en ciddi ve de korkulan komplikasyonu tedavi almayan ya da geç tedavi başlayan hastaların bir bölümünde böbreklerde amiloid adı verilen bir maddenin birikimine bağlı gelişebilen böbrek yetmezliğidir.

Ailesel Akdeniz Ateşi yerine hem hekim hem de hastaların sıkça kullandığı diğer bir terimde FMF’tir. Bu hastalığın İngilizce karşılığı olan Familial Mediterranean Fever baş harflerinin kısaltmasıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım