Ailevi Akdeniz ateşi (FMF) hastası kolşisin tedavisini ne kadar süre kullanmalıdır ve neden?

Ailesel Akdeniz ateşi (FMF) genetik bir hastalıktır ve ömür boyu tedavi gerektirir. FMF hastalığının bugün için kısa süreli ilaç kullanımı ile “tam şifa” anlamında bir tedavisi yoktur. Kolşisin tedavide kullanılan temel ilaçtır. Hastaların %90’dan fazlasında etkili ve faydalıdır. Düzenli ilaç kullanımı hastalık tedavisinde çok önemlidir. Kolşisin düzenli kullanıldığında yalnız atakları kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda zararlı bir protein olan amiloidin birikimine bağlı böbrek yetersizliği gelişimini de engeller. Ancak kolşisin kullanmayan veya düzensiz kullanan hastalarda bu risk yüksektir.
Bu nedenle yakınmaları kolşisin tedavisine yeterli cevap versin yada vermesin, tüm FMF hastaları kolşisini yeterli dozda ve sürekli olarak kullanmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım