Ailevi Akdeniz ateşinde (FMF) kullanılan kolşisinler birbirinden farklı mıdır? Fransız kolşisini nedir?

AAA hastalığının temel ilacı olan kolşisinin ülkemizde iki preparatı vardır. Bunlardan birisi Colchicum dispert draje diğeri ise Kolsin drajedir. Her ikisi de 0,5 mg kolşisin içerir. AAA tedavisinde kolşisinin önerilen dozu genellikle günde 3 defa 0,5 mg, yani 1,5 mg/gündür. Ancak bazı hastalarda günlük dozun 2-2,5 mg’a kadar (tabii ki yakın takip altında) çıkılması gerekebilir. Ülkemizdeki kolşisin preparatları ile etkisizlik veya yan etki yaşayan veya yabancı kolşisinlerin daha etkili olacağını düşünen bazı hastalar, yurt dışından, özellikle de Avrupa ülkelerinden kolşisin preparatları getirterek onları kullanmaktadırlar. Ancak bu yaklaşımın ne kadar etkili olduğu hakkında kanıtlanmış kesin bir veri yoktur. Diğer taraftan kolşisinin yurt dışındaki preparatlarında bulunan aktif ilaç miktarları, ülkemizdekinden farklı olabilmektedir. Örneğin “Fransız kolşisini” denen ve ülkemizde de bazı hastalar tarafından kullanılan 1 mg’lık Colchicine tabletleri vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Colcrys ismiyle pazarlanan tabletlerde ise 0,6 mg kolşisin bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde bulunan kolşisin preparatlarından yurt dışından getirtilen preparatlara geçerken bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Bu konuya dikkat edilmezse yüksek doz kolşisin kullanımı ile yan etki veya zehirlenme görülebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım