Ailevi Akdeniz ateşinde kullanılan kolşisinler birbirinden farklı mıdır? Fransız kolşisini nedir?

Kolşisin ailesel Akdeniz ateşi hastalığında kullanılan temel ilaçtır. Güz çiğdemi çiçeği olarak bilinen ‘‘colchicum autumnale’’den elde edilir. Kolşisinin seri üretiminde çeşitli zorluklar vardır. Bu nedenle her tabletin aynı miktarda kolşisin içermesini sağlamak zor olabilir. Türkiye’de 2 değişik versiyonda kolşisin ilacı bulunmaktadır. Bunlardan biri Colchicum dispert, diğeri ise Kolsin’dir. Her iki formun 0,5 mg kolşisin içeren tabletleri vardır. Hastaların çoğunluğu uygun dozda kullanıldığında ülkemizde bulunan kolşisin preparatlarından kısmi yada tam fayda görür ancak %5 ila 10 kadarında ilaç etkili olamayabilir. Bir preperat ile yanıt alınamaması durumunda başka bir kolşisin preparatını kullanmak veya Fransız kolşisinini denemek fayda sağlayabilir. Fransız kolşisininin ülkemizdeki kolşisinlerden farkı, her tabletinin 1 mg kolşisin içermesidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü