Ailevi Akdeniz ateşi hastalığının (FMF) tedavisi var mıdır? Hayat boyu ilaç kullanmak zorunda mıyım?

Ailevi Akdeniz ateşi tedavisi

Ailevi Akdeniz ateşinin tedavisi vardır. Tedavi amacıyla kolşisin ilacı kullanılır. Kolşisin yüzyıllar boyu gut başta olmak üzere çeşitli iltihabi hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılan bitkisel kökenli doğal bir ilaçtır. Güz çiğdeminin tohumlarından elde edilir. Düzenli kullanıldığında atakların tekrarlama sıklığını azaltır ve hastalığın en önemli istenmeyen sonucu olan, amiloidoz gelişimini engeller.

Doz

Kolşisin ilacının bu etkiyi sağlaması için düzenli olarak, her gün ve yeterli dozda alınması gereklidir. Bir erişkin için yeterli doz günde 1.5 ila 2 mg’dır.

Tedavi Süresi

Ailevi Akdeniz Ateşi genetik bir hastalık olduğu için tedavinin ömür boyu sürdürülmesi gereklidir. Tedavinin etkinliği koruyucu etkinliktir ve kolşisin akut atak tedavisinde yararlı etki sağlamaz. Akut ataklar için etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Belirtileri rahatlatacak, destek tedavileri uygulanır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım