Akrosiyanoz nedir? Raynaud’dan nasıl ayırt edilmelidir?

Akrosiyanoz kelime anlamıyla vücudun uç kısımlarının mor renk alması durumudur. En sık olarak ellerde gözlenmekle beraber kimi zaman ayak kulak ve burunda da gözlenebilmektedir. Akrosiyanozun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber eldeki küçük damarlarda büzüşme sonucu olduğu düşünülmektedir. Akrosiyanoz çoğu hastada ciddi bir problem olmayıp çoğunlukla kozmetik bir problemdir. Akrosiyanoz ile Raynaud fenomeni çoğunlukla karıştırılmakla beraber aslında dikkatli bir muayene ve hasta hikayesi ile kolayca ayırt edilebilirler. Akrosiyanoz’da ellerde mevsim ya da dış ortam değişikliklerinden bağımsız olarak sürekli bir morarma ve terleme durumu vardır. Buna karşın Raynaud fenomeni soğuk ya da stresle tetiklenen bir renk değişikliği olup bu renk değişikliği morarmanın yanında hatta daha sık olarak parmak uçlarında beyazlaşmayı içerir. Yani Raynaud geçici bir durum olup, olaya sebep olan şey ortadan kalktıktan sonra el rengi tamamen normale döner. Bu iki durumu ayırt etmenin basit bir yolu daha vardır. Akrosiyanoz’da eldeki morarma elin kısa bir süre bir süre yukarıya- başın üzerine kaldırılmasıyla ortadan kalkarken Raynaud ‘da böyle bir değişiklik olmaz.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım