Ankilozan spondilit (AS) için önerilen bir diyet var mıdır?

Ankilozan spondilit hastalığını iyileştirdiğini gösteren özel bir diyet yoktur. Bu hastalık sadece diyet ile iyileşmesi mümkün olmayan iltihaplı bir hastalıktır. Ancak ankilozan spondilit hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekir.

Birincisi kilo kontrolü, çok önemlidir. Aşırı kilolu ankilozan spondilit hastalarında omurga yapısındaki kas ve eklemlere aşırı yük biner. Zayıflamış, erimiş ve gözenekli hale gelmiş olan kemikler kolayca kırılabilir. Şekil bozuklukları daha hızlı gelişir ayrıca kilolu insanlarda kalça ve diz gibi vücudun ağırlığını taşıyan eklemlerde daha çabuk hasar ve sakatlık gelişir.

İkincisi Akdeniz tipi beslenme olarak bilinen zeytinyağlı yemekler, sebzeler ve meyveler bol miktarda tüketilmelidir. Çünkü bu beslenme türünün vücuttaki iltihabı azalttığı düşünülmektedir. Sadece ankilozan spondilit hastalığı değil diğer iltihaplı romatizmal hastalıklarda da bu tip beslenme önerilmektedir. Aşırı protein içeren kırmızı etin iltihabı artırıcı etkileri olabilir bu nedenle ankilozan spondilit hastaları et miktarı az, zeytinyağı ile yapılmış sebze yemeklerinin daha fazla olduğu bir beslenme tipine geçmesi gerekir.

Üçüncü önemli nokta, besinlerle vücuda yeterince kalsiyum ve D vitamini alınmasıdır. Ankilozan spondilitte en önemli sorunlardan birisi kemik erimesidir. Kemiklerin güçlü kalması için bol kalsiyum içeren gıdalar tüketilmelidir. Süt ve sütten yapılmış ürünler, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, badem ve tahıllar kalsiyum açısından zengin besin ürünleridir. D vitamini ise somon gibi yağlı balıklar, ciğer ve yumurta sarısında vardır. Kalsiyum ve D vitamininin ilaç şeklinde alınması da mümkündür. İlaç olarak D vitamini ve kalsiyum alınıp alınmaması kararını hekimin vermesi gerekir.

Bol mineral ve vitamin içermeleri nedeniyle meyve ve sebzeler, omega 3 açısından zengin olmalarından dolayı deniz ürünleri ve ceviz tüketiminin artırılması önerilir.

Ankilozan spondilit hastalarının şeker, tuz, kırmızı et, aşırı yağ içeren ürünler ve alkolden uzak durması gereklidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım