Ankilozan spondilit çocuklarıma da geçer mi?

AS ailesel geçiş gösteren bir hastalıktır. Hastaların %20’sinin ailelerinde bu hastalığa yakalanmış bir başka kişi vardır.

Buna rağmen Ankilozan Spondilitli bir hastaysanız çocuklarınıza hastalığın geçme riski %10’un altındadır. Yani %90 ihtimalle çocuğunuzda AS gelişmeyecektir. Ancak HLA B27 pozitif olan çocuklarınızda olasılık %20’ye yükselir.

AS’li anne babalar sıklıkla çocuklarında HLA-B27 testi yaptırmalarının gerekli olup olmadığını sorarlar. Buna verilecek cevap hayırdır. HLA-B27 genini taşıyan AS’li hastaların çocuklarının HLA-B27 pozitif olma olasılığı %50’dir, ancak HLA-B27 pozitif çocukların büyük çoğunluğunda hastalık gelişmeyecektir. Ama eğer çocuğunuzun bir ekleminde ağrı ve şişlik ya da inatçı bel ağrısı veya AS’in bilinen semptomlarından biri ortaya çıkarsa hemen romatoloğa başvurmak gerekir.

Bazen AS’li hastaların kardeşleri de kendilerindeki risk oranını sorarlar. Eğer kardeşinizde AS varsa ve siz de B27 pozitifseniz hastalığın ortaya çıkma riski %12’dir. B27 negatifseniz hastalık çıkma riski çok düşüktür. Bu nedenlerle bir şikayet olmadıkça kardeşlerin de HLA-B27 testi yaptırmalarına gerek yoktur.

İlginç olarak, AS’li kadınların hastalığı çocuklarına geçirme riski, AS’li babaların çocuklarına geçirme riskinden fazla gözükmektedir.
Ayrıca Erkek hastaların erkek kardeşleri ve erkek çocuklarında hastalığın gelişme riski kız kardeşleri ve kız çocuklarına göre daha yüksektir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım