Ankilozan spondilit hastasında ameliyat olurken nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat olacak olan ankilozan spondilit hastaları kendilerini değerlendiren cerrah ve anestezi uzmanı hekimlere mevcut hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar konusunda eksiksiz bilgi vermelidirler. Özellikle kortizon gibi bazı ilaçların ameliyat sırasında ve sonrasında infeksiyon gelişimi ve yara yeri iyileşmesi üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesi ilaç düzenlemesi yapılması gereklidir.

Boyun omuru tutulan kişilerde hava yolu uygulamasında zorluk yaşanabilir. Omurgadaki bağların kireçlenmesi ve yeni kemik oluşumları nedeniyle bölgesel anestezi olarak da adlandırılan kol, bacak, göğüs gibi vücudun bir kısmının iğne yapılarak uyuşturulması durumu mümkün olmayabilir. Bu nedenle anestezi hekiminin ameliyat öncesi eksiksiz bir değerlendirme yapması gereklidir. Öte yandan göğüs kafesi tutulan kişilerde ameliyat sırasında ve sonrasında akciğerlerin yeterli genişleyememesi sonucu başta infeksiyon olmak üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım