Ankilozan spondilit tedavisinde egzersizin rolü nedir?

Ankilozan spondilit, çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıkan ve esas olarak omurgayı ve omurganın son kısmı ile leğen kemikleri arasında yer alan sakroiliyak eklemleri etkileyen iltihaplı bir romatizmadır. AS süreğen bir hastalıktır; bazen omurga ve çevresel eklemlerde kalıcı hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu ile sonuçlanabilir. Bu durum sosyoekonomik sorunlara ve iş gücü kayıplarına neden olabilmektedir. İlerlemiş düzeyde AS’i olan bazı hastalarda, yeni ortaya çıkan kemik oluşumlar ve omurlar arasındaki kaynaşmalar nedeniyle kifoz (omurganın üst kısmında öne doğru eğilme) ve omurgada hareket kısıtlılığı ortaya çıkabilir. AS tedavisinin ana öğeleri egzersiz ve ilaç tedavisidir. Egzersiz tedavinin en önemli parçalarından biridir. Düzenli olarak yapıldığında hareket kısıtlılığının gelişmesini yavaşlatır ve postürün korunmasına yardım eder. Omurga hareketliliğinin korunması sadece ilaç tedavisi ile mümkün değildir. Kortizon dışı anti-inflamatuvar ilaçlar ve TNF inhibitörleri ağrıyı ve hareket kısıtlılığını azaltarak günlük egzersizlerin daha rahat yapılmasını sağlarlar.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım