Ankilozan spondilitte erken tanı ve tedavi niçin önemlidir?

AS, ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Hastalığın ilk dönemlerinde inflamasyon nedeniyle ortaya çıkan ve özellikle kalçaların arka kısmında, omurga ve topuk bölgelerinde yer alan ağrı ve kısıtlılık yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. İlerleyen dönemlerde ise yeni gelişen kemik oluşumlar geri dönülmez hareket kısıtlılıklarına, şekil ve duruş bozukluklarına yol açabilir.

AS’de tedavinin amacı; hem ağrı ve kısıtlığı gidermek hem de kalıcı bozuklukları önlemektir. Düzenli egzersiz ve ilaç tedavilerine erken dönemde başlanırsa bu amaçlara ulaşmanın daha kolay olduğu görülmektedir. Özellikle NSAİİ’lar hem ağrı ve tutukluğu gidermede son derece başarılıdırlar. NSAİİ’ların aynı zamanda, aşırı kemik oluşumunu engelleyerek kalıcı bozuklukların ortaya çıkışını azalttıklarını gösteren kanıtlar vardır.

Erken tanı sayesinde, tanının uzaması durumunda boşa harcanacak zaman ve ekonomik kayıp önlenmiş olur. Erken tanı ile sağlanan erken ve uygun tedavi kaliteli bir yaşam imkanı da yaratır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü