Ankilozan spondilitte Anti-TNF ilaç tedavisine yanıtsızlık ya da yan etki durumunda başka biyolojik ilaç seçenekleri var mıdır?

Hastalığı standart tedaviyle kontrol altına alınamayan ankilozan spondilitli hastalarda, biyolojik ilaç grubunda yeralan, Anti-TNF adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak hastaların bir kısmı bu tedaviyi yan etki ya da etkisizlik nedeniyle kullanamamaktadır. Mevcut tedavilere yanıtı olmayan bu hasta grubunun tedavisinde kullanılmak üzere yeni biyolojik ilaçlar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Dünyada, son dönemlerde, hastalığın klinik ve laboratuar bulguları üzerinde etkili olduğu bir çok çalışmada gösterilen Secukinumab, ustekinumab isimli yeni ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilaçlar psöriazis, psöriatik artrit gibi hastalıklarda da etkili olduğu gösterilmiş olan ilaçlardır. Psöriazis hastalarında kullanılan ustekinumab dışında diğeri henüz ülkemizde bulunmamaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım