Ankilozan spondilitte aşil tendiniti nedeniyle steroid enjeksiyonu uygulanmasının fayda ve zararları neler olabilir?

Ankilozan spondilit hastalığının özelliklerinden bir tanesi, özellikle bağların kemiklere yapışma yerlerinde iltihap oluşturmasıdır, biz buna entesopati ismini veriyoruz. Eğer bu yapışma yerlerinde iltihap oluşursa buna da entezit adını veriyoruz. Kasların uçlarında kemiğe bağlanmalarını sağlayan kısımlara tendon adını veriyoruz buraların iltihabına da tendinit diyoruz. Aşil tendonu vücudun en önemli, en büyük tendonlarından biridir. Bunun kemiğe yapışma yerinde bir iltihap oluşması veya tendon iltihabının olması, yani aşil tendiniti durumunda hastalarda sıklıkla topuk ağrısı şikayeti gerçekleşir. Bu tür hastalara kortikosteroid enjeksiyonları lokal olarak yapılabilir. Yapılan enjeksiyonlardan hastaların bir kısmı ciddi fayda görebilir ancak enjeksiyonların sıklığını çok fazla yapmamak, yaparken oldukça dikkatli olmak, mümkün olduğunca tendon içerisine enjeksiyon yapmamak gibi konulara hekimin dikkat etmesi gerekir. Bazen istenmeyen yan etkiler gerçekleşebilir. Bunlardan en önemli olarak kabul edilebilecek olanı tendonun yırtılması veya kopması gibi komplikasyonlardır. Dolayısıyla, sınırlı ve dikkatli yapıldığı takdirde aşil tendinitinde steroid yararlıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım