Ankilozan spondilitte kalp etkilenir mi?

Ankilozan spondilitte kalbin etkilenme olasılığı, romatoloji pratiğinde karşılaştığımız diğer inflamatuar romatizmal hastalıklara göre düşüktür. Kalpten çıkan aort, yani ana atardamarın nadiren tutulduğu bildirilmektedir. Buna bağlı olarak aort kapak yetmezliği oluşmakta ve bu durum kalp yetmezliği ile sonuçlanabilmektedir. Ankilozan spondilitte kalp sağlığı konusunda asıl dikkat edilmesi gereken sorun ateroskleroz yani damar sertliğidir. Ankilozan spondilit kronik, süreğen bir hastalık olup uzun dönem tedavi gerektirmektedir. Bu süreçteki stres ve hastalığın inflamatuar doğası nedeniyle, ankilozan spondilitte damar sertliği riskinin yüksek olduğu bilinmektedir. Ankilozan spondilit hastalarında önde gelen ölüm nedenleri, kalp krizi gibi damar sertliğine bağlı komplikasyonlardır. Hastaların damar sertliğinden kaçınmak için sigaradan uzak durmaları şarttır. Ek olarak, mümkün olduğu kadar aktif yaşam önerilmektedir. Sağlık durumları engel teşkil etmiyorsa, yürüyüş ve benzeri kardiyo egzersizler yapılmalıdır. Bu konuda, beslenmeye de azami özen gösterilmelidir. Hayvansal yağlardan uzak durulmalı, Akdeniz tipi beslenme tercih edilmeli, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
İlginizi çekebilecek başlıklar
Ankilozan Spondilit (AS)Romatizmal Hastalıklar
Açık açık romatizma tanıtım