Ankilozan spondilitte tedavi ile sırtımdaki eğrilik düzelecek mi?

Eklemler arası kemikleşme, ağrı, eğrilme

Ankilozan spondilit sırt, bel, boyun ağrısı ve tutukluğunun önemli bir nedenidir. Hastanın ilk yıllarında ağrı ve tutukluk ön planda iken ilerleyen yıllarda bazı hastalarda sırtta eğrilik oluşmaya başlar. Bunun başlıca nedeni ankilozan spondilitte omurgada meydana gelen kemikleşmedir. Normalde esnek olması gereken yapılar kemikleşerek o kişinin hareketlerine engel olur. Ağrıyla beraber kemik yapılar etrafındaki dokularda meydana gelen katılık, spazm gibi durumlar ağrı ve eğriliğin şiddetini artırabilir.

Tedavi ile düzelir mi?

Peki tedavi ile sırttaki eğriliği tamamen düzeltmek mümkün mü? Bugün için bunu yapmak özellikle yaygın kemikleşmenin olduğu ileri evre hastalarda maalesef mümkün değildir. Ancak tedavi ile bundan kastedilen anti-inflamatuvar ilaçlar, ağrı kesiciler, anti-TNF’ler ve egzersiz olup eğrilik tamamen düzelmese de hastanın ağrısının azalması, tutukluğun kaybolmasıyla hasta ağrısız, daha rahat hareket kabiliyeti elde etmekte ve hayat kalitesi belirgin şekilde artmaktadır.

Ankilozan spondilit tanısı konduktan sonra hekimin önerdiği egzersizleri düzenli yapmanın hastanın postörünün korunmasındaki önemini de unutmamak gerekir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım