Antifosfolipid sendromu (AFS) damar tıkanıklıkları en sık nerelerde ve hangi damarlarda olur?

Antifosfolipit sendromu vücuttaki her türlü damarda tıkanıklığa yol açabilen bir hastalıktır. Ancak toplardamarlar atardamarlara göre daha sık tutulur. Toplardamar tutulumu kendini en çok bacak damarlarında tıkanıklık ile giden derin ven trombozu tablosu ile karşımıza çıkar. Atardamar tutulumu ise en sık felç şeklinde görülür. Beyini besleyen damarların tıkanması halinde her zaman felç izlenmeyebilir, daha hafif ve sinsi bulgularla da, baş ağrısı, hafıza azalması gibi, kendini gösterebilir. Bunların dışında böbrek damarlarının tutulması böbrekte nekroza, kalp damarlarının tutulması kalp krizine, cilde giden damarların tıkanması ciltte renk değişikliklerine, kemiği besleyen damarların tıkanması kemikte hücre ölümüne, gözü besleyen damarların tıkanması ise görme kayıplarına yol açabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım