Antifosfolipid sendromunda ne gibi hematolojik bulgular olabilir?

Antifosfolipid sendromu damar tıkanıklıkları ve gebelik problemleri ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Bu hastaların bir kısmında hematolojik yani kanla ilgili bulgular da görülebilir. Bunlardan biri hemolitik anemi adını verdiğimiz ve kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan bir kansızlık çeşididir. Hemolitik anemi antifosfolipid sendromunda çok sık görülmez. Daha sık gördüğümüz bulgu ise trombositopenidir. Yani kan pulcukları olarak da bilinen ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kan elemanlarının (trombositlerin) değerlerindeki düşüklüktür. Hastaların yaklaşık dörtte birini etkileyen bu trombositopeni (trombosit düşüklüğü) genelde kanama eğilimine neden olmayacak düzeylerde, yani hafif veya orta düzeylerdedir (50000-100000).
İleri düzeylerde trombosit düşüklüğü nadiren görülür.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım