Antifosfolipid sendromu (AFS) hastalığının klinik bulguları nelerdir?

APS bağışıklık sisteminin yanlış ve fazla çalışması sonrası oluşan bir hastalıktır. En önemli özelliği damar tıkanıklıkları ve gebelik sırasında oluşan düşüklerdir. Bacak toplar damarlarında tıkanıklık ve buradan kopan pıhtı parçaları akciğer embolisi denilen ve ölümçül olabilen akciğer damarında da tıkanmaya  neden olabilir. Beyin atar damarlarında tıkanıklık hastalarda inme (felç)  ile kendini gösterir. Ayrıca her organ ve her büyüklükte atar ve toplar  damar tutulabilir ve tutulan damarın yerine göre değişik belirtiler oluşturabilir. Genç bayanlarda sık tekrar eden ve nedeni anlaşılamayan düşüklerde de bu hastalık araştırılmalıdır. Özellikle 10. Hafta sonrası düşükler daha sık görülür. Ancak hastalık daha erken tekrar eden düşüklerinde sebebi olabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım