Aşil tendiniti nedir? Hangi romatizmal hastalıklarda görülebilir?

Aşil tendonu alt bacak kaslarının topuk kemiğine bağlayan kalın bir banttır. Vücudun en güçlü tendonu olan aşil tendonunun iltihaplanmasına aşil tendiniti denir. Aşil tendiniti, tendonların ani bir şekilde zorlanması veya tendonun sürekli kullanımına bağlı olarak gelişebilen iltihabi bir hastalıktır. Bu tendon özellikle bol sıçrama gerektiren sporlarda iltihaplanır. Sporcular için yanlış yapılan germe ve antremanlar, ısınma periyotlarının yeteri kadar uzun tutulmaması ve engebeli arazilerde antreman yapmak gibi faktörler yaralanma riskini artırmaktadır. Kısa sürede vücuda binen aşırı yük, hızlı kilo alma, uzun süre ayakta kalma, sert kösele ve düz taban ayakkabı kullanma risk faktörleri arasındadır. Orta ve uzun mesafe koşucularında, tenisçiler, voleybolcu ve futbolcularda aşil tendonu sıklıkla iltihaplanır.

Aşil tendiniti; şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıklar, spondiloartropati grubu romatizmal hastalıklar ve florokinolon grubu antibiyotiklere bağlı olarak gelişebilir. Spondiloartropatiler, sakroiliak eklem ve omurga tutulumunun ön planda olduğu, ayrıca bağların kemiğe yapışma yerinde iltihaplanması olarak bilinen entezopati ile karakterize iltihaplı romatizmal hastalıktır. Spondiloartropati grubu hastalıklardan olan ankilozan spondilit, sedef romatizması, iltihaplı bağırsak hastalığa bağlı gelişen spondiloartropati olarak bilinen enteropatik artropati ve genital ve bağırsak enfeksiyonu sonrası gelişen eklem tutulumu olarak tanımlanan reaktif artritte entezopatiye bağlı aşil tendiniti görülmektedir. Aşil tendiniti, bu grup hastalarda ayak tabanındaki kasların ve bacak arka grup kaslarının topuğa bağlandığı yerdeki iltihaplanması sonucu gelişir. Hastalarda özellikle sabahları ve istirahat sonrası topuk ağrısı görülmektedir. Zaman içerisinde ayak tabanındaki tutulum, kemik dokuda büyümeye neden olmakta ve ayak grafilerinde topuk dikeni olarak bilinen bulgunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım