ASO değerim yüksek ölçüldü, romatizma hastası mıyım?

ASO, yaygın adıyla beta mikrobu olarak bilinen A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonun o kişi tarafından geçirilmiş olduğu gösteren bir laboratuvar testidir. ASO akut romatizmal ateş denilen hastalığın tanısında kullanılan yardımcı bir testtir.

Akut romatizmal ateş çoğunlukla çocukluk çağında görülen, gerici eklem şişlik ve ağrıları, kalp tutulumu bazen cilt altında şişlik, hastalığa özgü deri döküntüsü ve uzun dönemde nörolojik bulguları olabilen akut yani gürültülü başlangıçlı bir hastalıktır.

Akut romatizmal ateş tanısından şüphe duyulan hastalardan beta mikrobunu göstermek amacıyla ASO istenebilir. Beta mikrobunu gösteren ASO dışında laboratuvar testleri ve boğaz kültürü gibi yöntemler de vardır.

Ancak akut romatizmal ateş düşünülmeyen ve kas iskelet sistemi şikayeti olan kişilerde ASO değerine bakmak gereksizdir.

ASO değerinin yüksek olması o kişi de romatizmal bir hastalık tanısı koymak için yeterli değildir. ASO eşittir romatizma demek değildir.

Şunu da belirtmek gerekir ki ASO romatoloji uzmanlarının sık istediği bir test değildir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım