ASO testi yüksek, iltihaplı romatizma hastalığım mı var?

Özellikle yaygın ağrı şikayeti veya başka bir şikayetle doktora başvurulduğu zaman laboratuvar testlerinde yüksekliğiyle endişe uyandıran testlerden bir tanesi ASO testi.

ASO testinin Latincesi Antistreptolizin-O testi. Esasen beta mikrobu olarak bilinen halk arasında, streptokok bakterisinin boğaz enfeksiyonunu takiben kanda yükselmeye başlayan bir madde. Normalde kanda bulunuyor ve 200 gibi bir değeri var.

Özellikle ilk 1 ila 3 hafta içinde boğaz enfeksiyonunu takiben kanda değeri tedricen yükselir. Bir ayda maksimum seviyeye ulaşır ve 6 ay ile 12 ay arasında da normal seviyeye inmesi beklenir.

Ama her insan da normale inecek diye bir durum söz konusu değil. Aynı zamanda bazı insanlarda boğaz enfeksiyonundan bağımsız olarak da seviyesi yüksek kalabilir.

Günümüzde artık ASO testi hiçbir hastalığın kesin tanısında ve tedavisinde kullanılmamaktadır. Ancak beta mikrobuna bağlı genelde 6 ila 15 yaş arasında çocuklarda gözüken ateşli romatizma veya böbrek enfeksiyonunda yardımcı tanı olarak kullanılmaktadır.

Özellikle yaygın ağrı nedeniyle başvurduğunuz hekim tarafından istendiği zaman yüksek çıkarsa endişe etmemek lazımdır. Çünkü bu test şu anda erişkin romatizmasında tanı ve tedavisinde yeri olmayan bir testtir.

Bu testin mükerrer şekilde takip edilmesine gerek yoktur, düşürmek için de herhangi bir tedavi uygulaması planlanmamaktadır.

 

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım