Bağ doku hastalıkları nedir?

Bağ doku bileşenlerinin primer hastalıklarından ziyade iltihabi olarak dokularda hasara neden olan immün sistem bozukluklarını yansıtmaktadır. Bağ doku hastalıkları, Romatoid artrit, Sistemik lupus eritematozus, Antifosfolipid sendromu, Sjögren sendromu, Sistemik skleroz, İnflamatuar kas hastalıkları, Mikst bağ doku hastalığı, Çakışma sendromları ve Relapsing polikondrit gibi otoimmün hastalıkları kapsar. Otoimmünite, kişinin vücudundaki herhangi bir antijene yani kendi antijenine karşı yöneltilmiş immün yanıttır. Bu hastalıklarda, çoğunlukla ANA gibi otoantikorlar bulunur. Ayrıca bazı ortak klinik özellikleri de mevcuttur. Örneğin: Raynaud: parmak uçları gibi uç bölgelerde soğukta renk değişikliği, özellikle güneş allerjisi şeklinde olan çeşitli cilt döküntüleri, kas-eklem iltihabı veya ağrısı, akciğer tutulumu gibi.
Bu hastalıklar tek başına bulunabileceği gibi, birden fazlası da aynı hastada bulunabilir. Bu duruma ‘Çakışma sendromu’ denilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım