Bağ dokusu hastalıklarının tedavisinde kullanılan kinin veya hidroksiklorokin ilaçlarını kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Kinin ve hidroksiklorokin başta bağ doku hastalıkları olmak üzere birçok romatolojik hastalıkta kullanılmakta olup, diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında güvenli olarak kabul edilmektedir. Kinine nazaran hidroksiklorokinin (Türkiye’deki piyasa ismi Plaquenil) yan etkileri daha azdır. İlacı kullanırken bazı yan etkilerini azaltmak için bazı önlemler alınabilir.

Mide ile ilgili yakınmaları azaltmak için tok karına alınması veya sütle alınması uygundur. Göz üzerine olan yan etkilerini erken tanımak için ilaca başlarken ve 6-12 ayda bir düzenli göz takiplerini yaptırmaları gerekmektedir. İlacı kullanırken bulanık görme, renkli görme veya görme keskinliğinde azalma olursa, ilaca ara vererek doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kinin veya hidroksiklorokin güneşe karşı hassasiyeti arttırır ve renk koyulaşmasına sebep olabilir. Bunun için güneşten kaçınılmalı ve güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Kinin ve hidroksiklorokin kalp ilaçları, insülin, şeker ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden kullandığınız tüm ilaçları ve tanısı konmuş hastalıklarınızı mutlaka doktorunuza söyleyiniz.

İlacı kullanırken gelişebilecek kan hücrelerinde azalma, karaciğer enzim yüksekliğini belirlemek için doktorunuzun önereceği aralıklarla düzenli kan testlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Kulakta çınlama veya işitme kaybı, sersemlik, baş dönmesi, sinirlilik, deride kızarıklık ve morluklar, kaslarda güçsüzlük, saçlarda dökülme veya saçlarda beyazlama yönünden dikkatli olunmalıdır. Bunu yanında kramp tarzında karın ağrıları, iştahsızlık, ishal, baş ağrısı, kaşıntı, bulantı, kusma, ruhsal değişiklikler ve deride döküntüler görülebilir. Tüm bu yan etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım