Bana Ankilozan Spondilit hastalığı tanısı kondu ve sadece ağrı kesici verildi ne yapmalıyım?

Ankilozan spondilit başlıca bel ve sakroiliak eklemleri tutan bazen diğer eklem ve organları da etkileyebilen sistemik bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi basamak tedavisi şeklindedir. Size verilen ağrı kesicilerin ağrıyı gidermesinin yanında, hastalıktan kaynaklanan iltihaba da iyi geleceğini bilmeniz ve doktorunuzun önereceği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Eğer size verilen kortizon olmayan iltihap giderici ilaç iyi gelmez ise doktorunuza tekrar başvurmanız ve size yeni tedavi seçeneklerinden birini önermesini isteyebilirsiniz. Hastalık her hastada aynı şekilde ve düzeyde olmayabilir. Başka birine iyi gelen bir ilaç, size iyi gelmeyebilir. Hastalık kişiye özgüdür ve kişiye özgü tedavi edilmesi doğru bir yaklaşımdır. Tedavide antiromatizmal ilaçlardan başka, hedefe yönelik biyolojik ilaçlar mevcut olup, sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Bu ilaçların kullanımı bazı kurallara ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Bu ilaçların verilmesi gerektiğinde, doktorunuz size bilgi verip, sizin de görüşünüzü alacaktır. Başka hastanın kullandığı ve ona iyi gelen bir biyolojik ilaç size iyi gelmeyebilir. Hangi ilacı kullanırsanız kullanın ve hangi evrede olursanız olun, en önemli şey doktorunuzla devamlı iletişim halinde olmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve tanı anından itibaren düzenli egzersiz ve spor aktivitelerini (özellikle yüzme ve düzenli yürüyüş) yapmanızdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım