Başparmağımda belli hareketlerde artan şiddetli ağrım mevcut. De Ouervain tenosinoviti nedir?

En sık orta yaş kadınlarda görülmektedir. Tendonlar, kaslar ile kemikler arasındaki bağlantıyı sağlarlar. El bileği seviyesinden bir tünel aracılığı ile başparmağa dogru giden 2 adet tendon mevcuttur. Tendonlar sinovya denilen ince bir kılıf ile kaplıdırlar. Bu kılıf tendonların daha kolay kaymasını sağlarlar. Bu tünelde meydana gelen kalınlaşma veya tendon kılıflarında meydana gelen şişlikler başparmak hareketleri sırasında tendonların tünel altından kayarak hareket etmelerini zorlaştırır. El bileğinin başparmak tarafında görülen ağrı en tipik belirtidir. Ağrı çoğunlukla aşağıda başparmağa, yukarıda ön kola doğru yayılım gösterir. Başparmağın da kullanıldığı güçlü kavrama ve el bileğini döndürme hareketlerinde ağrı artar. Başparmağı yumruk içine alarak bileği küçük parmak yönünde büktüğümüzde el bileğinde meydana gelen ağrı tanı için tipiktir. Tendonlarda şişme komşuluklarında yer alan sinirlere baskı oluşturup bilekte ağrı ve parmaklarda uyuşmalara yol açabilir. Çoğunlukla, yeni yapmaya başlanılan zorlayıcı ve tekrarlayıcı hareketler sonrasında görülür. Özellikle yeni annelerde bebeklerini taşırken elin aldığı pozisyon nedeni ile de görülebilmektedir. Ek olarak, hamilelik ve emzirme dönemindeki hormonal dalgalanmaların etkileri de bu durumun ortaya çıkışını kolaylaştırabilmektedir. Geçirilmiş travmalar, alışık olunmayan kilolarla yapılan ağırlık egzersizleri sonrasında da de Quervain tenosinovitine rastlanabilmektedir. Başlangıç döneminde başparmağın hareketlerini kısıtlamak amaçlı splint (atel) kullanarak eli istirahat ettirmek çök önemlidir. Yine bu dönemde kortizon dışı ağrı giderici romatizma ilaçları kullanılarak tünelin ve tendon kılıflarının şişlikleri azaltılmaya çalışılır. Belirtiler geçmiyor veya şiddetleniyorsa lokal anestezi ile cerrahi olarak tendonları sıkıştıran tünelin açılması gerekebilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım