Bazı tiroid hastalıklarında görülebilen bulgular romatolojik hastalıklar ile karıştırılabilir. Bunlar nelerdir?

Bazı tiroid bezi hastalıklarında, romatolojik hastalıkları taklit edebilen bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bu bulguları kısaca özetleyecek olursak; Tiroid bezinin az çalışması olarak adlandırılan hipotiroidi hastalığında, romatoid artrit eklem tutulumuna benzer tutukluğun eşlik ettiği sıklıkla el ve diz eklemlerinde olan simetrik eklem tutulumu görülebilmektedir. Hipotiroidi ve hipertiroidi (Tiroid bezinin fazla çalışması) kol ve bacak üst kısımlarında belirgin kas güçsüzlüğü yaparak miyozit adı verilen romatizmal iltihapli kas hastalığını taklit edebilmektedir. Hastaların bir kısmında karpal tünel sendromu hipotiroidinin başlangıç bulgusu olarak görülebilmektedir. Hipertiroidide de başta el ve bazen omuz olmak üzere eklem bulguları görülebilmektedir. Hipertiroidide sedef romatizmasında görülen tırnak değişikliklerine benzer tutulum oluşabilmektedir. Hipertiroidide bir diğer önemli ve sık bulgu osteoporoz (kemik erimesi)’dur.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım