Behçet hastalığı erkeklerde daha ağır mı seyreder?

Evet, genel beklenti bu şekildedir. Behçet hastalığı her iki cinsiyette de, benzer sıklıkta görülmesine karşın, özellikle genç erkeklerde daha ağır, kadınlarda ise daha hafif seyreder. Özellikle şiddetli göz tutuluşu, damar tutuluşu ve yaşamsal tehlike genç ve erkek hastalarda daha sıktır. Hastalığın erken dönemlerinde ciddi ve yaşamsal riski olan organ tutuluşu gelişmemiş bazı erkek hastalarda, bu ve benzeri sorunlar daha sonraki yıllarda da gelişebilir.
Buna karşılık, yalnızca ağız ve cinsel bölgede aftlar ve deri bulguları ile seyreden, daha hafif seyirli Behçet hastalığı kadınlarda daha sık görülür.
Sonuç olarak, Behçet hastalığı tanısı olan özellikle genç erkek hastalarımızın ilaçlarını ve kontrollerini aksatmamasını öneriyoruz. Günümüzde daha etkin tedavi olanaklarının da olduğunu göz önüne alarak, düzenli kontrollere gelmesi ve ilaçlarını aksatmaması koşuluyla, genç erkek hastalarımızın endişelenmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü