Behçet hastalığında ağız yaralarına sigara iyi gelir mi?

Behçet hastalığının olmazsa olmaz bulgularından bir tanesi ağız içerisinde ortaya çıkan yaralardır (oral aft). Bu yaralar sıklıkla dudak iç kısmında, yanakta, dil üzerinde görülür ve zaman içerisinde tekrarlama eğilimindedirler. Bazı hastalarda Behçet hastalığının diğer bulguları olsa da sorgulamada ağız içerisinde hiç yara gelişmediğini belirtmektedirler. Bu hastalar genelde uzun süredir sigara içen bireylerdir. Gerçekten de sigara içilmesi ağız içerisinde çıkan aftların hem oluşmasını azaltmakta hem de daha kısa süreli ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sigara içen hastalar sigarayı bıraktıklarında iştahlarında açılma, kilo alma ve ağız içerisindeki yaraların oluştuğundan yakınmaktadır. Özetle söylemek gerekirse sigara Behçet hastalarında ağız içerisinde yaraların çıkmasını ve yaranın şiddetini azaltmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım