Behçet hastalığının tedavisinde Siklosporin kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Siklosporin sadece Behçet hastalığının tedavisine özgü bir ilaç olmayıp, bağışıklık sisteminin baskılanmasına ihtiyaç duyulan pek çok hastalıkta kullanım alanı olan bir ilaçtır. Bu ilacı kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken, ilacın piyasada farklı formlarının olması nedeniyle doktorunuz tarafından reçete edilen doz ile eczacınız tarafından size verilen dozun aynı olup olmadığıdır. Siklosporin doktorunuzun tavsiyesine göre günde bir ya da iki defa alınabilen bir ilaçtır, ilacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Siklosporin aç ya da tok karnına alınabilir, ancak dikkat etmeniz gereken, her seferinde nasıl alıyorsanız aynı şekilde almaya özen göstermenizdir. Greyfurt ilacınızın kandaki düzeyini arttırmaktadır, bu nedenle Siklosporin kullandığınız dönem içerisinde bu meyvayı ya da suyunu kullanmayınız. Siklosporin başka ilaçlarla etkileşime girebilen bir ilaçtır bu nedenle doktorunuzu kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgilendiriniz. Bu ilacı kullanırken özellikle tansiyonunuzu takip ettirmelisiniz. Siklosporin kimi zaman tüylenmede artış ve diş etlerinde şişme yapabilir.  Diş eti problemlerini azaltmanın en etkili yolu dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanızdır. İlacınızı kullanırken aşı olmanız gereken durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız. Şimdi sayacağım bazı yan etkiler çok nadir olarak görülmekle beraber, böyle bir yan etkinin sizde ortaya çıkması durumunda ivedi bir şekilde doktorunuzla irtibat geçiniz; kalpte çarpıntı ve ritim bozukluğu, ciltte morarma ve kanama, ciltte solukluk, cilt yada gözlerde sararma, el ve ayaklarda şişme, bilinç kaybı. Takip eden merkeze göre değişmekle beraber ilacı kullanmaya başladığınız ilk 3 ay her ay, sonraki dönemde 3 ayda bir tam kan sayımı karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının kan tahlili ile takibi önerilir. Ve son olarak ilacı kullanan bayanların uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanması ve ilacı aldığı dönemde hamile kalmaması önerilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım