Buerger hastalığı nedir?

Buerger hastalığı, genellikle genç/orta yaş erkeklerde görülen, sigara içmeyle ilişkili, bacak ve ayakların küçük ya da orta çaplı arter ve ven damarlarında iltihap ve tıkanmalara yol açan bir damar hastalığıdır. Son yıllarda kadınlar arasında sigara içmenin yaygınlaşmasıyla hastalığın kadınlarda da sıklaştığı söylenebilir.

Genellikle Orta Doğu, Asya ve Uzak doğu ülkelerinde görülmektedir. Bunda bu ülkelerde sigara içme sıklığının daha yüksek olmasının payı büyüktür. Amerika ve Avrupa’da daha nadirdir. Bazı doku grup antijenlerine sahip olmanın hastalığa zemin yarattığı ileri sürülmektedir. Örneğin HLA-B5 ve HLA-A9 en sık görülen doku grup antijenleridir. Hastalığın bu genetik eğilim ve sigara gibi çevresel etkenler dışında ağız ve dişlerin infeksiyöz hastalıkları ile de ilişkili olabileceği saptanmıştır. Ancak bu durumun nedenden çok sigaraya ikincil bir durum olduğu da kabul edilmektedir.

Hastalığın belirtileri, damarların kanlandırdığı bölgelerdeki kan akımının azalması veya kesilmesi ve  damarlardaki iltihabi durum sonucu ortaya çıkar. Çoğunlukla hastalık, kol ve bacakların alt kısmındaki damarların etkilenmesi sonucu, bu bölgelerde soğukluk hissi, uyuşukluk, ağrı, batma, yanma hissi gibi yakınmalarla başlar. Bu arada Raynaud fenomeni olarak adlandırdığımız soğuktan dolayı el ayak parmaklarında aralıklı sararma, morarma ve kızarma gibi renk değişiklikleri gelişir. Yüzeysel gezici flebitler oluşur. Hasta yürürken bacaklarında ağrı nedeniyle topallayarak durma gereği hisseder. Hastalığın ilerlemesi ile çoğunlukla ayak parmaklarında morarma ve doku kayıplarıyla ülserler ve gangrene kadar giden olaylar gelişir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım