Churg Straus hastalığının klinik bulguları nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Churg straus (CS) hastalığı vaskülit grubu hastalıklardan biridir. Damarların iltihabı sebebiyle oluşur. Akciğerle ilişkili bulgular en sık görülen bulgulardandır. Astım benzeri ataklar, öksürük, nefes darlığına yol açabilir. Astım bazen hastalık öncesinden başlayarak yıllarca sürmüş olabilir. Eklemlerde de ağrı, halsizlik ve iştahsızlık diğer belirtilerdendir. Deride, sıklıkla bacaklarda döküntüye yol açabilir. Sinir sistemi etkilenmiş ise kol ve bacaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma ve şiddetli hastalıkta kuvvet kaybı görülebilir.

İlaç tedavisinde kortizon oldukça etkilidir. Metotreksat, azatioprin sıklıkla kullanılan diğer ilaçlardır. Şiddetli hastalıkta siklofosfamit de kullanılabilir. Anti romatizmal tedavinin yanı sıra astım için nefes ile verilen ilaçlar da faydalı olacaktır. Ayrıca, aslında tüm diğer romatizmal hastalıklarda olduğu gibi sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme, sıkıntı ve stresten uzak bir hayat alınabilecek ilaç dışı tedbirlerdendir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım