Çocuklar romatizma olur mu? Bu erişkin hastalığı değil midir?

Çocuklar da romatizma olur. Çocukluk çağı kronik romatizması, kronik eklem hastalıkları arasında en sık görülen bir hastalıktır. Çoğunlukla küçük yaşlarda başlar. Çocukta hasta ekleminde şişlik, ağrı ile birlikte özellikle sabahları yataktan kalkmada güçlük, topallama görülür. Genellikle en az 1 saat süren bu duruma “sabah tutukluğu” diyoruz. Videoda görülen çocuğumuz 6 yaşındadır ve 3 aydır sabahları sağ dizinde topallama olmaktadır. (Video Burak) Diğer bir çocuğumuzda her 2 kalça ekleminde kronik romatizmaya bağlı sabah tutukluğu ve aksama görülmektedir. Kızımızda birlikte hastalığından dolayı büyüme-gelişme geriliği, ateş, halsizlik de bulunmaktadır. Bu çocuklarımıza zamanında tanı koyarak gerekli tedaviye başlamak önemlidir. Çocuğunuzda uzun süren topallama oluyorsa onu takip eden çocuk doktorunuzu uyarın ve bir çocuk romatoloji uzmanının görmesini sağlayın.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü