Çölyak hastalığında romatolojik yakınmalar olur mu?

Çölyak hastalığı veya diğer bilinen adıyla gluten enteropatisi, ince barsak mukozasında gluten içeren gıdaların alınması, tüketilmesi sonrası barsakta emilim problemlerinin sonucu ishal, kilo kaybı, kansızlık, cilt döküntüsü, eklem iltihabı yani artrit bulgularının olduğu bir hastalıktır. Gluten maddesi günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz buğday, buğday nişastası, mısır unu, irmik içeren birçok gıda maddesinde bulunmaktadır. Çölyak hastaları bu yüzden gluten içermeyen ömür boyu özel diyet programlarına uymalıdırlar.

Çölyak hastalığında eklem iltihabı – Artrit diz, kalça, omuz gibi büyük eklemleri tutan iki taraflı bazen küçük eklemlerin tutulduğu tarzdadır. Omurga eklemleri de tutulabilir. Genelde eklem bulguları da glutensiz diyetle geriler. Fakat bazen diyete yanıt alınamayabilir. Diyete rağmen yanıt alınamayan hastalarda tanı yeniden gözden geçirilmelidir. Çünkü aslında diyet de pahalı bir tedavidir. Şiddetli hastalık bulgularının olduğu dirençli hastalarda steroidler ve azatioprin, siklosporin gibi bağışıklık baskılayıcı ilaçlar ve hatta anti-TNF ilaçlar kullanılabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım