Dermatomiyozit hastasında ciltte ne gibi sorunlar görülebilir?

Dermatomiyozit kas güçsüzlüğü ve cilt bulgularıyla seyreden, nedeni bilinmeyen iltihabi kas hastalığıdır. Hastalığın ilk belirtisi sıklıkla cilt lezyonlarıdır ve kas şikayetlerinden aylarca önce ortaya çıkabilir. Hastalık için karakteristik sayılacak cilt lezyonları, el parmak eklemleri dış yüzleri, dirsek veya dizler üzerinde gelişen, morumsu, pembe erguvani lezyonlardır. Benzeri lezyonlar parmak araları ve vücudun kıvrımlı bölgelerinde de görülebilir. Göz kapakları ve göz çevresinde, şişliğin de eşlik ettiği erguvani döküntü de oldukça karakteristiktir. Dermatomiyozitte yukarıda sayılanların dışında güneş gören cilt kısımlarında kızarıklık oluşabilir. Zamanla bu kızarıklık solar, küçülür ve ince damarlanmalar içeren bir cilt halini alır. Diz ve dirsek gibi basınç noktalarında, cilt altı kireçlenme benzeri sertlikler de görülebilir. Parmakların yan ve iç bölgelerindeki derinin kuruma ve çatlaması şeklinde ortaya çıkan makinist (makinacı) eli, tırnak çevresinde kanama ve kızarıklık, el ve ayakların uç kısımlarında soğukla tetiklenen beyazlaşma, morarma, kızarma (Raynaud fenomeni), ışık duyarlılığı dermatomiyozitte görülebilen diğer cilt lezyonlarıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım