Diyaliz hastalarında ne gibi kas iskelet sistemi bulguları olabilir?

Böbrek hastalarında özellikle de diyalize giren hastalarda kas iskelet problemleri yaşam kalitesini ciddi manada etkiler. Sağlıklı insanlarda böbrek, kalsiyum-fosfor dengesinde çok önemlidir. Haliyle böbrek hastalarında mineral dengesi bozulur ve bu durum olumsuz sonuçlar doğurur. Renal distrofi diye tarif ettiğimiz bu olayda kalsiyum, fosfor, vitamin D ve parathormon dengesi bozulduğundan kemiğin yenilenmesinde ve minerallenmesinde bozulma olur. Damar duvarında kalsifikasyon yani kalsiyum çökmesi gelişebilir. Diyaliz hastalarında hem beslenme problemi olduğundan hem de günlük aktiviteler sınırlandığından kaslarda atrofi denen kas erimeleri görülebilir. Tabii bu erimenin altında diyalizle alakalı olarak alüminyum birikmesi, elektrolit dediğimiz minerallerde bozukluk, demir birikimi olabilir. Böbrek hastalarında çeşitli dokularda amiloid denen proteinler birikir. Esas olarak da β2 mikroglobulin birikir. Sonuç olarak sinir sıkışmaları meydana gelebilir. Buna karpal tünel sendromu denilen el parmaklarında uyuşma, ağrı ile karakterize durumu örnek verebiliriz. Omuz ağrısı, parmaklarda kontraktür denilen kalıcı kasılma, kırık, kist , osteomalazi, osteopeni yani kemik erimesi başlangıcı, kristal artropatiler, septik artrit denilen eklem enfeksiyonu oluşabilecek diğer problemlerdir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım