Eklem iltihabı (artrit) hastaları egzersiz yapabilir mi?

Eklem iltihabı hastaları, egzersiz yapabilir. Ancak, hastalığın alevli olduğu dönemlerde, özellikle etkilenen bölgeleri n egzersizleri önerilmemektedir. Egzersizlerin az sayıda ve hafif şiddette başlanması ve hastanın kendini rahatsız hissetmediği sürece yavaş yavaş arttırılması önerilmektedir. Uygun ve düzenli egzersiz, eklem iltihabı hastalarında güvenilirdir. Egzersiz ile ağrı şiddeti, kaslarda kuvvetsizlik, eklem sertliği ve düşme riski azalmaktadır. Eklem iltihabı hastalarında sık görülen kemik erimesi, aşırı kiloluluk, kalp ve akciğer hastalıkları sıklığını azaltmaktadır. Ömrü uzattığı gösterilmiştir. Eklemi açılabildiği kadar hareket ettiren germe egzersizleri, kası kuvvetlendirici egzersizler, aerobik egzersiz denen kasların ritmik ve tekrarlayıcı hareketleri yapılabilir. Hangi egzersizleri ne sıklıkta yapabileceğiniz ve nasıl arttırabileceğiniz konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım