Eklem iltihabı (artrit) ne anlama gelmektedir?

Hareketimize yardımcı olan çok sayıda fonksiyonel eklemimiz bulunmaktadır. Eklemler bir fonksiyonel üniteden ibarettir. Bu ünitenin içerisinde kıkırdak, kemik, eklemi döşeyen bir zar, bunları besleyen damarlar ve bunlara destek veren bağ dokusu bulunur. Dolayısıyla biz artrit ya da Türkçeleştirilmiş tabiriyle eklem iltihabından bahsediyorsak bu yapıların bir ya da çoğu zaman hepsinin birden iltihabı akıtıldığı, iltihabi olarak etkilendiği bir durumu anlamaktayız.

Asıl eklem ağrısı günlük hayatımızda çok sık gördüğümüz şeylerden bir tanesi. Ancak unutmamak lazım ki her eklem ağrısı eklem iltihabı anlamına gelmez. Bir yerde iltihap var diyebilmemiz için, eklem iltihabı var diyebilmemiz için eklemde ağrıya ilave olarak başka sorunları da görmemiz gerekir. Bunlar o eklemin, ilgili eklemin kızarması, şişmesi, hassasiyeti ama en önemli bulgulardan bir tanesi ise hareketsizlikle beraber olan tutukluktur ki biz bunu sabah tutukluğu olarak ifade ederiz. Hastalarımız sabah kalktıklarında ellerini kullanmakta, kapatmakta zorlandıklarını söylerler ve gerçekten bir eklem iltihabından kaynaklanan bir sorun ise bu sorunun süresi yani sabah tutukluğunun süresi sıklıkla 1 saat ya da daha aşkın bir süreyi kapsayabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım