Eklem iltihabı (artrit) olan hastada sebepleri nelerdir?

Eklem iltihabına yol açabilecek çok sayıda hastalık var. Romatoloji pratiğinde hangi sıklıkla bunları görüyoruz diye soracak olursanız sıklık sıralamasına göre şöyle bir dizilim yapabiliriz;

  • romatoid artrit,
  • bunun yanı sıra spondiloartrit grubu dediğimiz hastalıklar,
  • behçet hastalığı,
  • ailevi akdeniz ateşi,
  • kristal artritleri ki gut hastalığı olarak da halka arasında oldukça yaygın olarak bilinir
  • ve daha nadir olarak da enfeksiyöz nedenlere bağlı artrit tablosunu görmekteyiz.

Farklı artrit nedenleri farklı klinik tablolara yol açmaktadır.

Romatoid artrit sıklıkla vücudun pek çok eklemini etkiler ama el eklemlerinde ağırlıklı bir etkilenim söz konusudur. Sıklıkla da eğer el bileği ya da elin küçük eklemlerinde ve çok sayıda eklem etkileniyorsa aklımıza romatoid artrit gelir.

Ailevi akdeniz ateşi, behçet hastalığı ya da spondiloartrit grubu hastalıklarda ise sıklıkla alt taraflarda yani hastanın dizinin, ayak bileğinin şiştiğini, genellikle de sayı olarak 1-3 eklemin etkilendiğini görürüz.

Gut artritinde ise en sık etkilenen eklem ayak baş parmağı eklemidir.

Bunun yanı sıra lupus gibi bağ dokusu hastalıkları da bazen romatoid artriti taklit edebilen çoklu sayıda eklem iltihabı tablosuna yol açabilir.

Allahtan çok fazla günlük pratiğimizde görmüyoruz ama bazen enfeksiyöz nedenler de eklem iltihabına sebep olabilir ki bu sebepler arasında septik artrit en önemlilerinden bir tanesidir. Neden önemlidir septik artrit? Eğer eklem içerisindeki mikroorganizmayı ortadan kaldırmazsanız çok kısa süre içerisinde yıkıcı bir eklem harabiyetine yol açabilir.

Dolayısıyla artrit tablosuyla gelen bir hastada artritin sebebini ortaya koymak ve ona yönelik tedavi başlamak oldukça önemlidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Açık açık romatizma tanıtım