Eklem iltihabı artrit tanısı konulan bir hasta neden romatoloğa gitmelidir?

Eğer bir hastada artrit düşünülüyorsa, biz ya da başka bir hekim tarafından, bunun sebebinin ortaya konması için bir romatoloji hekiminin tercihen görmesinde fayda vardır. Çünkü sebebe göre tedavi açısından farklılıklar söz konusudur.

Eğer bir mikroorganizmaya bağlı septik artrit dediğimiz bir tablo varsa vereceğimiz tedavi antibiyotik tedavisi ama romatizmal bir hastalığa bağlı, iltihabi romatizmal bir duruma bağlıysa farklı tedavi seçenekleridir.

Ve şunu iyi biliyoruz ki eğer artriti olan bir hastayı mümkün olan en kısa süre içerisinde yakalar, hastalığının ismini koyar ve tedavisine başlayacak olursak eklemde gelişebilecek kalıcı hasarı, yıkımı o denli erken önleyebiliriz.

Dolayısıyla eklem iltihabı tablosunda ayırıcı tanıyı yapmak ve tedaviyi düzenlemek amacıyla eklem iltihabı düşünülen bir hastanın tercihen bir romatoloji hekimi tarafından görülmesi oldukça önemlidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım