Eklem romatizması nedir?

Eklem romatizması, romatizmal hastalıklar içerisinde önemli bir alt grubu oluşturuyor. Aslında romatizma deyince genellikle normal bir hastanın aklına sadece eklemleri ilgilendiren bir hastalık gelir. Ancak romatizmal hastalıklar oldukça geniş. Ancak bizim hastalıklarımızın gerçekten de önemli bir kısmı eklem ağırlıklı sorunlara yol açabiliyor.

Nedir eklem sorunları; eklemlerde şişlik, kızarıklık, hassasiyet, ağrı ve uygun tedavi edilmedikleri takdirde de sakatlığa kadar götürebilen bir süreç yaşanmasına yol açabiliyor. Bu hastalıklar içerisinde eklem ağırlıklı seyreden hastalıklarımızı içerisinde herhalde birinci sırayı romatoid artrite vermek gerekir. Romatoid artrit vücuttaki tüm eklemleri etkileyebilir. Ama en sık olarak el eklemleri, el bilek eklemleri bu işten etkilenebilir. Yine ankilozan spondilitin içerisinde yer almış olduğu spondiloartrit grubu hastalıklar sıklıkla alt ekstremite de yani bacaklarda, ayak bileğinde, dizde eklem iltihabına yol açabilir.

Ama Türkiye’de gözüken iki tane önemli hastalık ailevi Akdeniz ateşi ve behçet hastalığı da iltihaplı eklem romatizmasının bir alt grubunu oluşturmaktadır. Her iki hastalıkta da yaklaşık hastaların 3’ te birinde eklem sorunları olabilir. Ama bu eklem sorunları romatoid artritin sevdiği yerlerden, sevdiği eklemlerden daha farklı olmak üzere bacaklarda, büyük eklemlerde, kalça ya da diz ekleminde ya da ayak bileğinde, şişlik, ağrı, kızarıklık ve hassasiyetle karakterize bir tablodur.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım