El başparmak kökünde hareketle artan ağrım mevcut. Kireçlenme olduğu söylendi. Ne yapılabilir?

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) en sık görülen eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağında yapısal bozulma, aşınma ve hatta kayba neden olur. Osteoartrit eklemlerin normal yapısını bozan, hareketlerde kısıtlanmaya ve bazen de ağrıya neden olan ve nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Başparmak kök eklemi, osteoartritte (kireçlenmede) sık tutulan eklemlerden bir tanesidir. Başparmak kök eklem osteoartriti (kireçlenmesi) genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Erkeklere göre kadınlarda hastalık daha fazla görülebilmektedir. Geçmişte olan bir kırık veya yaralanma nedeniyle olabilir. Bazen meslek hastalığı olarak da karşımıza sık çıkabilir. Bu eklem, başparmağın kendi etrafında dönmesini ve nesnelerin kavranmasını sağlayan önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu nedenle bu hastalıkta aktivite ile artan başparmak ağrısı mevcuttur. Günlük aktivitelerin (anahtarı çevirme, kapıyı açma v.b.) yapılması dahi sıkıntılı bir hale gelebilir. Uzun süre kullanım ile ağrı ve beraberinde başparmak tabanında şişme ve hassasiyet oluşur. Bazen de eklem çevresinde ele gelen sert kemiksi çıkıntılarda görülebilir. Ağrı tipi, aktive eden durumlar ve eşlik eden noktalar muayene ile değerlendirilir. Eklem hareketleri kısıtlı ve ağrılıdır. Tedavide erken evrelerde cerrahi olmayan yöntemlere yanıt iyidir. Bir gün içerisinde birkaç kez 15 er dakikalık buz uygulanabilir. Ağrıyı azaltmak için öncelikle basit ağrı kesiciler, bunlara yeterli yanıt olmazsa, kortizon dışı ağrı giderici romatizma ilaçları kullanılmaktadır. Parmak hareketlerini azaltmak ve eklemleri dinlendirmek için splint (atel) kullanılabilir. Gün içinde aralıklı veya sadece gece kullanılabilir. Kireçlenme ilerleyici ve devam eden bir hastalıktır. Zamanla eklem yakınması kötüleşebilir. Şikâyetlerin geçmemesi durumunda lokal kortizon uygulanabilir. Bu uygulama sonrası genellikle birkaç ay için rahatlama sağlanabilir. Cerrahi dışı yöntemler ile tedaviye yanıt alınamazsa ameliyat planlanabilir. İleri kireçlenme vakalarında artrodez ile eklem dondurulur.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım