El parmaklarımda uzun zamandır olan ağrısız ve sert şişliklerin eşlik ettiği şekil bozukluğu mevcut. Kireçlenme olduğu söylendi. Ne yapabilirim?

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) en sık görülen eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağında yapısal bozulma, aşınma ve hatta kayba neden olur. Ayrıca, eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunun da etkilenmesi sonucu kemikte büyüme ve eklem kenarında sert kemiksi çıkıntılar gelişir. Bu bulgular göz önüne alındığında osteoartrit eklemlerin normal yapısını bozan, hareketlerde kısıtlanmaya ve bazen de ağrıya neden olan bir hastalıktır. El osteoartriti genellikle 40 yaşın üzerinde başlar. Erkeklere göre kadınlarda hastalık on kat daha fazla görülebilmektedir. El eklemlerini çok sık kullanan (el işi yapma, örgü örme gibi) kişilerde ve ailesinde benzer hastalık olan kişilerde daha sık görülmektedir. Yani el osteoartriti olan ve böyle kemiksi çıkıntıları olan hastaların genellikle annelerinde de benzer hastalık öyküsü vardır. Tek eklemi tutabildiği gibi çoğunlukla birden fazla eklemi tutabilmektedir. Çoğunlukla el parmaklarının uç eklemlerinde ve ortasındaki eklemler tutulmaktadır. Hastaların bazıları eklemde kızarıklık, şişlik, sertlik ve ağrı yakınması ile başvurur iken bazı insanlar el parmak eklemleri hastalandığında herhangi bir ağrı, kızarıklık ya da sertlik dahi fark etmezler ve hekime genellikle parmaklarında giderek belirginleşen kötü görünümlü nodüller nedeniyle başvururlar. Ciddi sakatlık oluşmaz. Hastalık ağrısız veya pek az bir ağrı ile aylar ve yıllarca fark edilmeden ilerleyebilir. Bazı hastalar işlerini eskisi kadar beceriyle yapamadıklarından yakınır. Osteoartritin tamamen düzelmesini sağlayan bir tedavi yoktur. Aşınmış olan kıkırdak dokusunu yenilemek mümkün değildir. Eklem ağrısı için öncelikle basit ağrı kesiciler, bunlara yeterli yanıt olmazsa, kortizon dışı iltihap giderici romatizma ilaçları kullanılmaktadır. Ağrılı osteoartritli hastalarda parafin banyosu, hot pack gibi fizik tedavi araçlarından çoğunlukla yararlanırlar. Gece giyilen naylon eldiven ağrıyı ve sabah sertliğini azaltır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım