El parmaklarımın alt kısmında simetrik olmayan sert şişliklerim var, romatizma mı oldum?

El parmaklarının alt eklemindeki sert ve o eklemde asimetrik şişlikler çoğunlukla heberden nodülü denilen kireçlenmeye bağlı bulgulardır. Bunlar bazen elin tüm en alt eklemlerini ve bir üstteki eklemi de etkileyerek iltihaplı romatizmal hastalıklar ile karışabilir. Bu kireçlenme hastalığı tıbbi adıyla primer erozif osteoartritşiddetli olduğunda hastalarda romatizma oldum kaygısı yaratmaktadır. Çünkü hastalarda eklem ağrısı ve el parmaklarında bir miktar şekil bozukluğu olabilmektedir. Bunun iltihaplı romatizmal hastalıklardan ayrımı kolaydır fizik muayene yeterli olmakla beraber gerekli durumlarda grafi ve bazen kan testleri diğer hastalıkların ayrımında kullanılabilmektedir. Kireçlenme, osteoartrit, romatizmal hastalıklar gibi diğer organları etkileyen bir hastalık değildir ve tutulan eklem ile sınırlıdır ancak bazı hastalarda kireçlenme ile romatizmal hastalıkların beraber olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım