Fibromiyalji hastalığının tanısı nasıl konulur?

Fibromiyalji, halk arasında ‘’kas romatizması’’ olarak bilinir. Sık görülen ve tedavisinde zorluklar yaşanan bir hastalıktır.

30 ile 50 yaşlar arası kadınlarda daha sık görülür; yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığı olan hastalarda şiddetli kas ağrıları ve hayat kalitesini bozan halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları görülür.

Romatizmal bir hastalığı veya depresyon gibi psikiyatrik bir hastalığı olanlarda fibromiyalji görülme riski artmıştır.

Bu hastalığa özgü bir laboratuar testi yoktur, kanda iltihap değerleri artmaz.

Fibromiyalji tanısı öykü ve fizik muayene bulguları sonucu konur. 3 aydan daha uzun süredir olan ve nedeni açıklanamayan yaygın vücut ağrısı bulunan hastalarda fibromiyalji akla gelir.

Klinik muayenede uluslararası bir komite tarafından tanımlanmış olan vücudun her iki yanındaki hassas noktaların muayenesi ile de fibromiyalji tanısı konur.

 

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü