Fibromiyalji romatizmal bir hastalık mıdır?

Evet, fibromiyalji romatizmal bir hastalıktır ve günlük hayatta en sık gördüğümüz romatizmal hastalığın fibromiyalji olduğunu söyleyebiliriz. Sıklık olarak bütün iltihabi romatizmal hastalıkları toplayıp yaklaşık beş ile çarpsanız ancak fibromiyalji hastalığının sıklığına ulaşabilir.

Kökeninde romatizmal bir hastalık olduğu konusunda herhangi bir tereddütümüz yok ancak hastalığın ortaya çıkmasında romatizmal ya da romatizma ile ilişkili sebeplerin dışında özellikle kişilik yapısı, stres ve gerginlik son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Ama son yıllarda yapılan çalışmalarda yumuşak doku romatizmasının ya da fibromiyalji hastalığının iltihabi özelliklerin olabileceği düşünülmektedir.

Bu yüzden fibromiyalji hastalarının hem tanı hem de tedavi aşamasında romatizma hekimleriyle irtibat içerisinde kalması çok büyük önem taşımaktadır.

Fibromiyalji – Yumuşak doku romatizması

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım