Fibromiyalji tedavisinde yenilikler var mıdır?

Fibromiyalji hem sık gördüğümüz hem de tedavisi oldukça zor olan bir hastalıktır. Sık görülmesine rağmen maalesef hastalar çoğu zaman tanı alamamakta pek çok hastamızda internetten kendilerinin araştırarak tanı koyduğunu görmekteyiz.

Hastalığın temel tedavisi bir iki grup ilaçtan geçmektedir.

Tabi ilaç dışında da yapılabilecek bazı şeylerde bulunmakta ilaçla ilişkili tedavilerden bir grup ilacımız antidepresan etkili ilaçlardır ancak bunlar depresyon tedavisi amacıyla fibromiyalji hastalarında kullanılmaz. Çünkü fibromiyalji hastalarındaki eklem ve vücut ağrısı yakınmalarına son derece iyi gelmektedir.

İkinci olarak kullanılan bir ürün ise magnezyum içeren preparatlardır ki bunlar sıklıkla fibromiyalji hastalarındaki yumuşak doku romatizmasındaki kramplara ve kasılmalara iyi gelmektedir.

Hastaların %80-85’i genellikle bu tür ilaçlara oldukça iyi yanıt verir, yakınmaları tam olarak geçmese de önemli miktarda azalır. Ama bir grup hasta bütün bu kullanılan ilaçlara direnç gösterebilir bu gibi durumlarda ise temelde şeker hastalarındaki sinir ucu iltihabının tedavisi için geliştirilmiş özel bir ilaç grubunun dirençli fibromiyalji hastalarında oldukça işe yaradığını gözlemliyoruz.

Fibromiyalji – Yumuşak doku romatizması

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım