Fibromiyaljide kaplıca tedavileri işe yarar mı?

Fibromiyalji tedavisinde kaplıca tedavisinin tedavi bitiminde ve yaklaşık 3 aylık takipte ağrıyı ve yaşam kalitesini azalttığı birkaç bilimsel araştırma ile gösterilmiştir. Ancak kaplıca suyu ile yapılan tedavilere rağmen çamur banyolarının etkili olduğuna dair yeterli veri bulunmamaktadır.

Yine fibromiyalji de yerde yapılan egzersizlerin yanında su egzersizlerinin de faydalı olabileceği düşünülmektedir. 30-34 derecede ısıtılmış, akışkanlığı azaltılmış ve kaldırıcı kuvveti artırılmış havuz egzersizlerinin ağrı ve katılığı azalttığı bilinmektedir. Genel olarak havuz egzersiz programları, profesyoneller eşliğinde, haftada 1-3 defa, 30-60 dakikalık seanslar halinde ve 1.5-6 ay süreyle uygulanır. Yakın dönemde bu şekilde uygulanan havuz içi egzersiz programı ile kaplıca tedavisi karşılaştırılmış ve her iki tedavi şeklinin de ağrı, yorgunluk ve katılığa iyi geldiği gösterilmiş olmasına rağmen yalnızca havuz içi egzersiz programının stresi iyileştirdiği ve etkinliğinin daha uzun sürdüğü bulunmuştur.

Fibromiyalji – Yumuşak doku romatizması

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım